tel. 63 2720398

UCZNIOWIE SP2 W KOLE UCZĄ OSZCZĘDZANIA W RAMACH PROJEKTU SKO

Przyjęło się, że październik jest uznawany za miesiąc oszczędzania. Oszczędzać możemy nie tylko pieniądze, ale także wodę, energię, żywność, a nawet zdrowie.

Dzieci w wieku szkolnym uczą się planować. Ponieważ wychodzi im to coraz sprawniej, dobrze jest w tym czasie połączyć planowanie z nauką oszczędzania. Dzięki temu  wyrobią w sobie dobre nawyki, nauczą się wyznaczać cele i zobaczą, że warto do nich dążyć.

Podobno każda metoda jest dobra, jeśli tylko się sprawdza. Sposobów na oszczędzanie też jest wiele, dlatego właśnie w tym miesiącu uczniowie naszej szkoły realizowali długoterminowy projekt SKO „Oszczędzanie to nasze wyzwanie”. Poprzez lekcje organizowane przez wychowawców w każdej klasie uczniowie poznawali metody i wskazywali różne  sposoby na oszczędzanie. Na zakończenie każdych zajęć powstawał plakat lub makieta wskazująca metody oszczędzania przydatne w życiu codziennym, w domu i najbliższym otoczeniu.

Jeśli chodzi o gromadzenie pieniędzy ważnym jest, żeby już od najmłodszych lat dzieci nabyły umiejętność odpowiedniego zarządzania swoim kieszonkowym. Jeśli dziecko nauczy się oszczędzać, to będzie znaczyło, że potrafi odkładać przyjemności w czasie. Rezygnacja z pewnych drobnych wydatków w teraźniejszości na rzecz realizacji przyszłych celów nie jest aż taka prosta. Często nawet dorośli mają problem z takim odraczaniem.

Dlatego szalenie ważne jest, żeby pomóc dziecku w wyrabianiu sobie nawyku oszczędzania.

Dzięki oszczędzaniu i ekonomicznemu zarządzaniu finansami dziecko ma szansę nauczyć się wytrwałości oraz odpowiedniego zarządzania swoimi pieniędzmi.