ERASMUS+ Cultivating Social Responsibility

Time to say goodbye...

Raport from Romania - DAY 6

May 24th Friday

The last day of our activities in Iasi: music workshop, closing ceremony with certificates for students and teachers. Presenting the things created during whole week, sharing opinions. And... tears to say good bye...

Raport from Romania - DAY 5

May 23th Thursday

Nothing like a road trip to know each other: students and teachers visited Ruginoasa Palace and Cetatuia Monastery.

Raport from Romania - DAY 4

May 22th Wednesday

Social Responsibility workshop: watching movies, discussion, making gifts for children.  Visit of “Mia Casa Inculet” Daycare Center for Disadvantages Children.

Raport from Romania - DAY 3

May 21th Tuesday

Arts workshop, visit of “Stefan Pavelcu” Special Technical High School  and Palace of Culture.

Raport from Romania - DAY 2

May 20th Monday

Warm-up workshop and first meeting of all participants in “Ionel Teodoreanu” School, Opening Ceremony, presentation of schools and countries.

Raport from Romania - DAY 1

May 19th Sunday

The teenagers and teachers travel to Romania by planes. For some it was a very, very long yourney, but finally they arrived to Iasi.

Raport from Slovakia - DAY 7

March 9th Saturday

In the morning we will bid farewell to friends and host families and a travel home from Nove Zamky to Koło. At 6:00pm students will reunite with their parents and finish this amazing adventure.

Raport from Slovakia - DAY 6

March 8th Friday

Students presents projects done by them, and then an evaluation of the short-term student exchange will take place. Afterwards - closing ceremony with awarding certificates of  Erasmus +  Cultivating Social Responsibility.

Raport from Slovakia - DAY 5

March 7th Thursday

Students’ activities for the projects – team-work:

• - making posters with poems for the children with special needs, intended to give them courage and support in their life.
  • - t-shirts with logo Erasmus + and many other ideas.

Project meeting for teachers and attending project activities by teachers.

Raport from Slovakia - DAY 4

March 6th Wednesday

Trip to Bratislava – sightseeing, including Devin Castle, old town of Bratislava, historical centre, Danube river and countryside.

Raport from Slovakia - DAY 3

March 5th Tuesday

Project activity for students “Kindness Rocks” – teenagers paint stones in different colors and write encouraging words on them, egz. “You are perfect”, “Be a rainbow in someone else’s cloud”, “Be your own kind of beautiful” etc. Project meeting for teachers.

Raport from Slovakia - DAY 2

March 4th Monday

Erasmus+ "Cultivating Social Responsibility" openning ceremony -  in Katolicka Spojena Skola in Nove Zamky by the headmaster Katarina Hozralova and coordinator Adriana Sajtosowa. After that school tour and visiting different classes, then a short gig with songs and dance. Afterward a presentation of project partners from Slovakia, Macedonia, Romania, Turkey and Poland.

Raport from Slovakia - DAY 1

March 3rd Sunday

The participants of the Erasmus+ travel to Slovakia: by bus and by planes. In the evening teenagers and their teachers from Turkey, Romania, Macedonia and Poland arrived to Nove Zamky.

ERASMUS+ "CULTIVATING SOCIAL RESPONSIBILITY" - REKRUTACJA

W związku ze zbliżającym się drugim wyjazdem projektowym informujemy, że od poniedziałku, 11  marca 2019 r. prowadzić będziemy rekrutację dla uczniów klas siódmych i ósmych na wyjazd do Jassów (Rumunia).

Ready for Slovakia!

Our team is ready for the first mobility - to Nove Zamky, Slovakia.

Nasza drużyna już gotowa do pierwszej podróży - do miasta Nowe Zamki na Słowacji.

ERASMUS+ Cultivating Social Responsibility - nowe logo projektu oraz fanpage i strona internetowa

Już niedługo, w dniach 3-9 marca - pierwsze spotkanie szkół uczestniczących w projekcie "Cultivating Social Responsibility". Odbędzie się ono na Słowacji, w mieście Nove Zamki. Jednocześnie partnerzy projektu opracowali nowe logo, a prace związane z realizacją zadań projektowych prezentować będą na stronach portalu społecznościowego Facebook oraz na stronie internetowej.

Projekt Erasmus+ "Cultivating Social Responsibility" - rekrutacja

W ubiegłym roku nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu Erasmus+ pod tytułem: "Cultivating Social Responsibility", który realizowany jest we współpracy ze szkołami ze Słowacji, Rumunii, Macedonii i Turcji. Już wkrótce - w marcu - uczniowie i nauczyciele naszej szkoły udadzą się na pierwszy wyjazd do słowackiej szkoły w mieście Nové Zámky.

ERASMUS+ Cultivating Social Responsibility - po raz pierwszy w naszej szkole.

Z ogromną satysfakcją informujemy, że nasza  szkoła zakwalifikowana została do programu ERASMUS+. Jest to pro­gram Unii Euro­pej­skiej w dzie­dzi­nie edu­ka­cji, szko­leń, mło­dzieży i sportu na lata 2014-2020. Nasza szkoła współpracować będzie w latach 2018-2020 z placówkami z Macedonii, Rumunii, Słowacji i Turcji nad projektem "Cultivating Social Responsibility"