Statystyki

  • Odwiedziło nas: 42257926
  • Do końca roku: 240 dni
  • Do wakacji: 47 dni

Kontakt

62-600 Koło, ul. Poniatowskiego 22

tel. 63 2720398, fax. 63 2619792

e-mail: sp2kolo@wp.pl

Automotywacja. Jak zmotywować się do nauki?

„Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął,
 i lękaj się, byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś.”

 

Automotywacja. Jak zmotywować się do nauki?

Na początku roku, u progu kolejnego miesiąca, rozpoczynając nowy tydzień lub dzień obiecujemy sobie, że będziemy bardziej efektywni i zrealizujemy wiele projektów, celów, planów. Jesteśmy zmotywowani i pozytywnie nastawieni, jednak później nasza chęć do podejmowania konkretnych działań spada. Tkwimy w bezwładzie, bez entuzjazmu patrzymy w przyszłość i z rezygnacją zabieramy się za kolejne etapy przedsięwzięcia. Motywacja z nas uleciała. Jak jej nie stracić? Odpowiedzią jest automotywacja!

Czym jest automotywacja?

Mówiąc o wzbudzaniu chęci do działania, musimy rozróżniać dwa pojęcia: motywacja oraz motywowanie.

  • Motywacja jest psychicznym stanem, chęcią do wykonania danego zadania. To ona sprawia, że podejmujemy trud, wstajemy rano i idziemy do pracy lub na uczelnię.
  • Motywowanie – proces oddziaływania na drugą osobę poprzez różne bodźce, zachęty, nagrody i kary w celu pobudzenia motywacji do wykonania określonej czynności. To zespół narzędzi pomagających wzbudzić w kimś zapał do wykonania zadania.

Jak to wygląda w rzeczywistości? Jeśli nauczyciel mówi uczniom, że za dobre sprawowanie pojadą na wycieczkę w góry, mamy tutaj do czynienia z motywowaniem – zachęcaniem do odpowiedniego zachowania poprzez oferowanie atrakcyjnej nagrody. Natomiast gdy uczeń zawsze przychodzi przygotowany do szkoły, ponieważ chce nauczyć się jak najwięcej i dostać się na wymarzone studia, spotykamy się z pobudzoną motywacją.

Czym w takim razie jest automotywacja?  To motywowanie samego siebie, czyli stosowanie takich technik, dzięki którym podejmujemy określone działania, nawet gdy nie sprawiają nam one przyjemności. Jest też organizatorem czasu, trzymając w ryzach naszego wewnętrznego lenia.

 

Jak zmotywować się do nauki?

·         WYZNACZYĆ CEL uczenia się i dążyć do niego „małymi kroczkami”, tak by już niewielkie sukcesy cieszyły i same w sobie motywowały do dalszego działania;

·         ZWIZUALIZOWAĆ CEL i intensywnie o nim myśleć;

·         OPOWIEDZIEĆ rodzinie, znajomym o swoich planach - to wywoła w tobie poczucie, że inni też czegoś od ciebie oczekują i wierzą w twoje możliwości; mogą też podpowiedzieć jak zmotywować się do nauki;

·         ZAINTERESOWAĆ SIĘ danym tematem, żeby zwiększyć swoją potrzebę uczenia się i pogłębić ciekawość, łatwiej nauczyć się czegoś, co nie jest zupełnie obce;

·         ZAPLANOWAĆ naukę tak, by w miejscu pracy nie panował chaos, uporządkować notatki, włączyć ulubioną muzykę lub wręcz przeciwnie – zasiąść w zupełnej ciszy, jeśli takie warunki ci sprzyjają a po każdej części materiału mieć czas na chwilę relaksu w postaci spaceru czy innej aktywności fizycznej;

·         ZAPOZNAĆ SIĘ z dostępnymi metodami pomocnymi w uczeniu się jak na przykład mapy myśli, lecz NIE SUGEROWAĆ SIĘ nimi całkowicie – być może wypracowałeś swój własny system, dzięki któremu osiągniesz cel;

·         WYZNACZYĆ NAGRODĘ za realizację celu,

·         BYĆ UCZCIWYM przed samym sobą i krytycznie analizować swoje postępy, by na bieżąco widać było czy obrana droga jest właściwa, czy przynosi pożądane efekty i przybliża do celu.

·         MYŚLEĆ POZYTYWNIE – nic tak nie zniechęca jak czarne myśli! Bądź optymistą, do nauki zasiadaj z uśmiechem na twarzy, to pomaga!

 

Dlaczego tak trudno zmotywować się do działania?

Wysiłek nie kojarzy się naszemu umysłowi pozytywnie. Lubimy marzyć i fantazjować o celach i planach, ale kiedy pojawia się sposobność do ich realizacji, szukamy przeszkadzaczy, wymówek oraz usprawiedliwień dla naszego braku chęci. Jesteśmy z natury leniwi. Przez całe życie dążymy do tego, by było nam w przyszłości łatwiej i przyjemniej. To dlatego tak ciężko jest nam tu i teraz pozostać skupionym na jednej, wymagającej rzeczy.

Oczywiście nie możemy być aktywni przez 100% swojego czasu. Oddawanie się przyjemnościom oraz nicnierobienie jest nam tak samo potrzebne jak realizowanie poszczególnych zadań i projektów. Problem pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy odnaleźć równowagi, obiecujemy sobie wiele, a rzadko kiedy podejmujemy jakiekolwiek kroki, aby przybliżyć się do celu. Samomotywacja do pracy pomaga przezwyciężyć wewnętrznego lenia i przejąć kontrolę nad własnym życiem.

 

Samomotywacja jest zależna od Ciebie i od Twojego nastawienia.

 

Pamiętaj !

  • Przestań odkładać rzeczy na później!  
  • ·       Nie szukaj wymówek, lepiej znajdź sposób rozwiązania problemu!
  • ·       Nic się nie zadzieje, jeśli sam nic nie zrobisz!
  • ·       Postaw na działanie, a osiągniesz sukces!
  • ·       Wszystko zależy od Ciebie!

 

Źródła: