tel. 63 2720398

„ZA SIÓDMĄ GÓRĄ, ZA SIÓDMĄ RZEKĄ…” – SPOTKANIE Z BAŚNIAMI W KL. 4A

W listopadzie, klasa 4a z zainteresowaniem poznawała na lekcjach języka polskiego pod kierunkiem Pani Anny Trębackiej baśnie różnych autorów i o różnorodnej tematyce. Ukoronowaniem tych zajęć, które zrealizowano w ramach projektu edukacyjnego, pt. „Uroczysta Godzina Baśni” był  Konkurs z wiedzy o baśniach oraz prezentacja kostiumów inspirowanych ulubioną postacią z baśniowej krainy.

Uczniowie kl. 4a podczas listopadowych lekcji języka polskiego poznawali baśnie znanych pisarzy wśród których znaleźli się m.in. Hans Christian Andersen, Charles Perrault, Aleksander Puszkin. Zapoznali się również z cechami charakterystycznymi dla tego gatunku literackiego, a następnie podjęli próbę napisania własnego tekstu o tematyce baśniowej. Biblioteka szkolna włączając się w projekt, zarekomendowała dostępne w swoich zbiorach tytuły baśni mniej znanych czytelnikom, ale będących wartościowymi publikacjami z tej dziedziny literatury. Kolejnym etapem projektu był Konkurs z wiedzy o baśniach, który odbył się online i pozwolił uczestnikom powtórzyć oraz utrwalić zdobyte wiadomości. Czwartoklasiści wykazali się bardzo dużą znajomością tematu, a Jury nagrodziło następujących uczniów:

I   miejsce (ex aequo) – Dagmara Kieszkowska, Magdalena Łuczak

II  miejsce (ex aequo) – Igor Andrzejczuk, Marta Hauff

III miejsce (ex aequo) – Maja Misiak, Franciszek Szymański

Nagrodzeni uczniowie otrzymali dodatkowe oceny z języka polskiego oraz pamiątkowe dyplomy.

Cykl zajęć poświęcony baśniom zakończył się przygotowaniem kostiumów zainspirowanych ulubionymi postaciami baśniowymi. Na uwagę zasłużyły dwie prezentacje: Marty Hauff „Dziewczynka z zapałkami” i Amelii Osowskiej „Calineczka”. Projekt edukacyjny „Uroczysta Godzina Baśni” miał na celu  zapoznanie uczniów z baśniami różnych twórców, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, popularyzację literatury pięknej, a także uwrażliwienie na uniwersalne wartości.