Bezpieczeństwo w sieci - porady dla uczniów

Poznaj bezpieczny Internet

Korzystaj z umiarem z Internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek - jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół!

Nie podawaj nikomu danych znajomych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody, bo nie wiesz, jaki ktoś zrobi z tego użytek. Kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli.

Nie daj się wywieść w pole!

Zawsze czytaj regulaminy. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

Działaj rozważnie!

Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.