PAPIEROWY ZAWRÓT GŁOWY, CZYLI WARSZTATY PAPIERU CZERPANEGO

Z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem „BIBLIOTEKA – ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU” uczniowie z klas: 2a i 2b uczestniczyli w warsztatach papieru czerpanego przygotowanych przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Kole.

W pierwszej części zajęć dzieci obejrzały pokaz multimedialny prezentujący historię papieru, a także usłyszały wiele ciekawostek związanych z tym jakże ważnym dla ludzkości wynalazkiem. W drugiej części odbyły się warsztaty. Wykorzystując makulaturę, uczniowie przygotowali małe kawałeczki papieru, które następnie zostały zalane gorącą wodą i przy pomocy blendera rozdrobnione. Po uzyskaniu konsystencji gęstej papki, na specjalnych ramkach umieszczono tzw. pulpę oraz odsączono wodę. Ostatnim zadaniem dla uczestników było przyozdobienie otrzymanego materiału suszonymi roślinami i stworzenie barwnej, oryginalnej kompozycji.

Dziękujemy serdecznie Paniom – Romanie Budynek i Ewelinie Rewers z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Kole za przeprowadzenie interesujących, kreatywnych zajęć oraz zapoznanie uczniów z dawną sztuką wytwarzania papieru.