CYBERPRZEMOC, HEJT, NIENAWIŚĆ TEMATEM SPOTKANIA POLICJANTÓW Z UCZNIAMI

W ramach działań profilaktycznych prowadzonych w szkole policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole przeprowadzili spotkania z uczniami klas 6-8, na których wiodącym tematem była problematyka hejtu, nienawiści oraz cyberprzemocy.

Funkcjonariusze przypomnieli uczniom również kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Omówili skutki jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć czy filmów w Internecie oraz przypomnieli, że nikt nie jest w sieci anonimowy. Podczas spotkania poruszano także tematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.

Do najczęstszych zagrożeń czyhających na młodych internautów należą zachowania noszące znamiona hejtu, mowy nienawiści oraz cyberprzemocy. Różnice  poglądów, szkolne nieporozumienia, konflikty rówieśnicze, przenoszone niejednokrotnie ze świata realnego, powodują lawinę wulgarnych, uwłaczających komentarzy wymierzonych w inne osoby. Przybierają formę agresywnych, obraźliwych wypowiedzi pod adresem uczestników blogów, forów dyskusyjnych i portali. Często pojawiają się wpisy wzbudzające niechęć i wrogość wobec innych osób, czy całych społeczności ze względu na ich odmienność lub wyznawane poglądy.