• Odwiedziło nas: 41979445

Bezpieczne wakacje

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Po dziesięciu miesiącach pracy, szczególnie wytężonej pracy w czasie epidemii, nachodzi wyczekiwany czas wakacji.

Wszystkim uczniom życzę bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących przygód, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Wszystkim Rodzicom, dziękując za trud, wysiłek oraz współpracę, życzę by nadchodzące wakacje były zdrowe, spokojne, stały się okazją do rodzinnego wypoczynku oraz wspierania pasji i zainteresowań.

Wierzę, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

Do zobaczenia!
Iwona Herman

Przypominam o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wakacji.

,,Jak spędzić bezpiecznie wakacje”- podstawowe zasady.

Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas zabawy i przyjemności. Korzystając z nich nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Zapamiętaj sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

Oto najważniejsze zasady, którymi należy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
  2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
  3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
  4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca bezpieczne – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów…
  5. Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktuj jezdni jak placu zabaw! Zadbaj także o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy.
  6. Nie rozmawiaj z obcymi. Nie korzystaj z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym! Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
  7. Nie wdawaj się w rozmowy, gdy ktoś Cię zaczepia- czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej.
  8. Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
  9. Pamiętaj! Nie sięgaj po alkohol, narkotyki i dopalacze ponieważ prowadzą one do zagrożenia zdrowia, a nawet życia, ponadto mogą sprawić, że staniesz się ofiarą lub sprawcą aktów przemocy. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach tracisz samokontrolę a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób.
  10. Pamiętaj, że mitem jest, iż "dopalacze" pomagają w dobrej zabawie. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać -  mów "NIE".
  11. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
  12. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, plecak, portfel, telefon. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach.
  13. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosuj się do jego poleceń.
  14. Nie kąp się w rwących rzekach!
  15. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
  16. Nie pływaj w czasie burzy, deszczu, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Nie pływaj także wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo zgubić się na wodzie.
  17. Nie skacz do wody! Skoki do wody wydają się świetną rozrywką, ale przy odrobinie pecha mogą skończyć się trwałym kalectwem.
  18. Zawsze zakładaj kapok, gdy wybierasz się na kajaki, łódki czy rowery wodne.
  19. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
  20. Przed wyjściem w góry poinformuj kogoś, gdzie się wybierasz, jakim szlakiem i o jakiej porze planujesz wrócić.
  21. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza. Zadbaj także o odpowiednie buty w czasie górskiej wycieczki. Nie schodź ze szlaku!
  22. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
  23. Nigdy nie baw się ogniem – ogniska rozpalaj tylko w miejscach wyznaczonych zawsze w obecności osób dorosłych!
  24. Pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodźcie się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi!
  25. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.

Zachowaj umiar we wszystkim, co robisz!

Pamiętaj, że żaden zbiór zasad nie gwarantuje 100% skuteczności.
Nic nie zastąpi rozsądku, odpowiedzialności i ostrożności!!!!!

Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc!