Ukraińska Winnica i Absolwenci ZS1 Koło wygrywają Mini Euro

W niedzielę zakończył się trzydniowy IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej MINI EURO-KOŁO 2016 z udziałem młodych piłkarzy z Ukrainy i Polski. Puchar Burmistrza Miasta Koła zdobyły zespoły z Winnicy (Ukraina) w kategorii szkół podstawowych oraz Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 w Kole w kat. gimnazjów.

Turniej po raz kolejny zorganizowany został z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Kole p. Lecha Brzezińskiego i odbywał się na boisku „Orlik” przy ul. Dąbrowskiego w Kole. Był on okazją do zaprezentowania i sprawdzenia swej formy w międzynarodowych meczach dla dzieci i młodzieży z Koła i okolic, z których większość to uczniowie klas sportowych ZS nr 1 oraz piłkarze Olimpii Koło. Jednocześnie spotkanie z działaczami sportowymi i przedstawicielami władz ukraińskich miast było okazją do rozwinięcia współpracy międzynarodowej i wymiany młodzieży – szczególnie z partnerskim miastem Ładyżyn. Podczas całego turnieju widać było niezwykłe zaangażowanie piłkarzy, a walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego spotkania. W niedzielę, po zakończeniu ostatniego meczu odbyła się uroczystość rozdania pucharów i nagród dla najlepszych drużyn i zawodników. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu. Jak na prawdziwym międzynarodowym turnieju nie mogło też zabraknąć momentów szczególnie podniosłych, a takim było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu Ukrainy, która za kilka dni obchodzi swoje narodowe święto.

Klasyfikacja końcowa:
- kategoria szkół podstawowych (rocznik 2003 i młodsi):
1 miejsce – Winnica (Ukraina)
2 miejsce – ZS 1 Koło (I drużyna)
3 miejsce – ZS 1 Koło (II drużyna)
4 miejsce – Ładyżyn (Ukraina)
5 miejsce – Orzeł Grzegorzew

- nagrody indywidualne:
Najlepszy strzelec – Wołodymir Witjuk (Winnica) – 13 bramek
Najlepszy bramkarz – Jakub Maciaszek (ZS 1 Koło)
Najlepszy zawodnik - Wołodymir Witjuk (Winnica)

- kategoria gimnazjów (rocznik 2000 i młodsi):
1 miejsce – Absolwenci ZS 1 Koło
2 miejsce – ZS 1 Koło (I drużyna)
3 miejsce – Ładyżyn (Ukraina)
4 miejsce – ZS 1 Koło (II drużyna)

- nagrody indywidualne:
Najlepszy strzelec – Filip Kołodziejek (ZS 1 Koło I drużyna) – 8 bramek
Najlepszy bramkarz – Ksawery Szymczak (Absolwenci ZS 1 Koło)
Najlepszy zawodnik – Anton Kierpań (Ładyżyn)

Nagrody specjalne dla najsympatyczniejszych zawodników, których wyłapały aparaty fotoreporterów otrzymali Bohdan Himicz z Ukrainy i Sebastian Kazimierski z Koła.

Warto dodać, że podczas pobytu w Kole nasi goście zwiedzili najważniejsze zabytki miasta i poznali historię miasta i naszego kraju, byli również w Ślesinie i Licheniu. Dodatkową atrakcją i nagrodą były wstępy na Pływalnię Miejską w Kole oraz Termy w Uniejowie ufundowane przez współorganizatora - Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej "Kołowrotek". Pobyt w Polsce i naszym pięknym mieście niezwykle im się podobał i zadeklarowali chęć zorganizowania podobnych zawodów na Ukrainie, na które zaproszeni zostaną piłkarze z Koła.

Organizatorzy turnieju: Zespół Szkół nr 1 w Kole, Stowarzyszenie „Wyspa i przyjaciele” oraz Rada Rodziców ZS nr 1 w Kole serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, wolontariuszom, rodzicom, uczniom i nauczycielom szkoły za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu zawodów. Specjalne podziękowania należą się Młodzieżowej Drużynie Ratowniczej PCK w Kole.

Współorganizatorami Turnieju byli:
- Burmistrz Miasta Koła
- Starostwo Kolskie
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kole
- Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej „Kołowrotek”
- Koniński Okręgowy Związek Piłki Nożnej

Turniej odbywał się pod honorowym patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycia oraz Ambasady Republiki Mołdawii w Polsce.