Kolejny sukces SKO w naszej szkole

Większość dorosłych doskonale pamięta szkolne książeczki SKO, tak popularne np. w latach 80-tych. W dzisiejszych czasach od ekonomii nie da się uciec, dlatego ważne, by z zasadami oszczędzania zapoznawać najmłodsze pokolenie i uczyć dzieci oszczędzania oraz rozsądnego gospodarowania finansami. Stąd też liczne działania w tym kierunku prowadzone przez opiekunów SKO w naszej szkole.

SKO czyli Szkolne Kasy Oszczędności to program edukacji finansowej przeznaczony dla uczniów od 6. do 13. roku życia działający w Polsce od 80 lat . Dziś to nie tylko wpłacanie oszczędności na książeczki, ale możliwość zdobywania cennych nagród dla dzieci i szkoły.

W Zespole Szkół nr 1 w Kole przy ul. Poniatowskiego SKO rozpoczęło swą działalność w październiku 2012 pod patronatem Banku PKO BP w Kole. Ponad 50% uczniów systematycznie dokonuje wpłat u opiekuna na książeczki oszczędnościowe dwa razy w tygodniu. Dzięki temu, że uczniowie zapisują się do SKO mogą zakładać wirtualne skarbonki, zdobywać odznaki, grać w gry edukacyjne. Wszystko to ma na celu zrozumienie zasady celowego oszczędzania. Nasze działania opisywane na stronach szkolnego bloga doprowadziły do zdobycia w miesiącu październiku bieżącego roku szkolnego tytułu "Blog miesiąca października", gdzie nagrodą był kolejny już laptop i gadżety dla uczniów. A teraz - w minionym miesiącu szkoła otrzymała wyróżnienie, co łączy się również z wygraniem różnorodnych gadżetów jakże przydatnych w nagradzaniu uczniów w różnych konkursach związanych z ekonomią i oszczędzaniem.

Dzięki szeroko zakrojonemu programowi PKO BP przygotowało dla uczniów niecodzienną niespodziankę. Ósmego kwietnia uczniowie oraz ich opiekunowie mieli okazję brać aktywny udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na zajęciach „Stacja ANIMACJA” uczniowie wymyślali fabułę, rysowali, malowali, wycinali potrzebne elementy i montowali filmik animowany, który później obejrzeli na dużym ekranie. Była to niecodzienna lekcja, bardzo pouczająca i wartościowa .
Przez cały rok szkolny opiekunowie wymyślają dla uczniów różne projekty, konkursy po to, żeby oswoić ich z trudną nauką oszczędzania.

Podsumowując, dzięki programowi SKO w naszej szkole uczniowie zdobywają wiedzę o bankowości, uczestniczą w żywych lekcjach w PKO BP w Kole , uczą się przedsiębiorczości, biorą udział w konkursach, quizach, turniejach, potrafią rozsądnie zarządzać swoimi oszczędnościami. Wiedzą także, gdzie trafiają ich pieniądze po wpłaceniu na książeczkę SKO. A wiedza ta bez wątpienia przyda się w dorosłym życiu, w myśl powiedzenia: „Czym skorupka za młodu...”