Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada uczciliśmy uroczystymi apelami w szkole podstawowej i gimnazjum. Odświętnie ubrani uczniowie z biało-czerwonymi kotylionami na piersi gromko odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" oraz patriotyczne pieśni m. in. "Rotę" i "Ułanów". Nie zabrakło wierszy, gazetek, prezentacji dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości.

Atmosfera tego dnia była podniosła: na szkolnych korytarzach pojawiły się prace uczniów - zarówno przedszkolaków, jak i starszych dzieci oraz uczniów gimnazjum. Obejrzeć można było prezentacje multimedialne dotyczące odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz bohaterów tamtych chwalebnych dni, z Marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Najmłodsze dzieci zadawały pytania dotyczące mundurów, ułanów i ważnych postaci historycznych. Ciekawiło je kim były "dzieci Wrześni" i co oznacza słowo "germanić", a nauczyciele pojęcia te wyjaśniali. Uczniowie gimnazjum przypomnieli fakty historyczne związane z narodowym świętem, recytowali wiersze, śpiewali patriotyczne pieśni m. in. "Ułanów", "Rotę", "Pierwszą Brygadę", "Żeby Polska była Polską". Warto wspomnieć, że uczniowie uczyli się tych piosenek już wcześniej, a hymn państwowy odśpiewaliśmy w pełnej wersji czterech zwrotek. Tego dnia wszyscy czuliśmy wyjątkową dumę, że jesteśmy Polakami.