Debata podsumowująca projekt "Moje miejsce"

Efektowna makieta przedstawiająca zagospodarowanie terenów zielonych przy boiskach "Orlik" na ul. Dąbrowskiego w Kole przedstawiona została podczas debaty podsumowującej projekt "Moje miejsce".

Makieta to jedynie wizualny efekt trwającego ponad rok niezwykle ciekawego i rozwijającego uczniów projektu. W tym okresie, podczas kilkugodzinnych spotkań raz w miesiącu uczniowie zdobywali kompetencje niezbędne do przygotowania projektu: nauczyciele akademiccy prowadzili szkolenia dotyczące tego jak budować relacje, jak pracować w grupie, jak dyskutować, szukać kompromisów we wspólnej pracy itp. Następnie uczniowie spotykali się z architektami przestrzeni i krajobrazu, urbanistami, poznawali najlepsze europejskie i światowe przykłady zorganizowania przestrzeni publicznej, itp. Następnie uczniowie rozpoczęli prace nad projektem, której efektem jest makieta przedstawiająca zagospodarowanie terenów zielonych wokół "Orlika" przy ul. Dąbrowskiego w Kole. Makieta jest dokładnie wyskalowana i wykonana na podstawie satelitarnych map topograficznych.

Zakończeniem projektu była debata z udziałem uczniów, władz samorządowych, mieszkańców miasta oraz mediów. Uczniowie opowiadali o swoich odczuciach związanych z realizacją projektu, a dorośli zobowiązali się pomóc w realizacji ich marzeń związanych z "ich miejscem".

Warto dodać, za realizatorami projektu - jaki był jego cel (luźny cytat): "Projekt zmierza do zaangażowania młodzieży w kształtowanie obrazu przestrzennego swojego otoczenia, zagospodarowania funkcjionalnego konkretnego miejsca w mieście, a w dłuższej perspektywie - do zwiększenia więzi z lokalnym otoczeniem i wzrostu poczucia odpowiedzialności za środowisko, w którym się żyje. Projekt skupi się na kształtowaniu przez młodzież wizji przestrzennej połączonej z projektowanymi formami aktywności. Polega też na ożywieniu miejsc, które zostały już urządzone, przede wszystkim poprzez różnego rodzaju formy aktywności zaproponowane przez młodzież. Wizja przestrzenna i funkcjonalna zaprojektowana przez młodzież stanie się podstawą publicznej debaty i procesu decyzyjnego, który doprowadzi do nadania społecznej przestrzeni nowej jakości i witalności" .

Gratulujemy naszym uczniom wytrwałości w realizacji zamierzonego celu oraz wspaniałego pomysłu i profesjonalnie, z najwyższą starannością wykonanej makiety. Życzmy sobie wszyscy, aby ich śmiała wizja doczekała się realizacji.