Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

Czytanie książek  wpływa na osobowość dziecka, wspiera otwartość i elastyczność, wskazuje wiele odpowiedzi na jedno pytanie i wiele rozwiązań jednego problemu. W książce dziecko znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować własny system wartości. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Chcemy, aby dobrze się rozwijały, nie miały problemów w przedszkolu, szkole, a na swojej drodze spotykały samych życzliwych ludzi. To właśnie książka jest kluczem do wiedzy, sprzyja inteligencji emocjonalnej i postaw prospołecznych. Tak więc motywujmy dzieci do czytania. Potrzeba kontaktów z książką nie powstaje u dziecka samorzutnie. Jeśli chcemy, aby  dziecko czytało, musimy poświęcić mu więcej czasu i codziennie czytać mu  bajki, opowiadania, wiersze.  Dziecko powinno widzieć czytających rodziców.

Czytanie książek:

•  pobudza i rozwija wyobraźnię dziecka,

•  stymuluje umysł, ćwiczy pamięć i koncentrację (w odróżnieniu od telewizji),

• przynosi ogromną wiedzę, rozbudowuje słownictwo,

• uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,

• uczy radzenia sobie w niektórych sytuacjach np. proces adaptacyjny w przedszkolu,

• stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię,

• uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne, pomaga w odróżnieniu dobra od zła,

• zapobiega agresji,

• uspokaja, obniża poziom stresu,

• nie wywołuje lęku i niepokoju jak telewizja,

• podnosi samoocenę,

• przyczynia się do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego,

• kształtuje myślenie analityczne,

• wpływa na lepszą umiejętność komunikowania swoich uczuć i potrzeb,

• dostarcza emocji, może rozśmieszyć lub zasmucić, wskazać nowe możliwości,

• wpływa na jakość komunikacji w rodzinie, grupach rówieśniczych, w społeczeństwie,

• wspólne czytanie z dzieckiem wzmacnia i zacieśnia więzi, poprawia relacje.

Motto: „Jakie ziarno w serca Wasze padnie… takim będzie późniejsze żniwo”
(St. Jachowicz – Dziennik dla dzieci)