NASZA PIERWSZA JESIENNA MISJA EARTHKAM – I KOLEJNE OBCHODY ŚWIATOWEGO TYGODNIA KOSMOSU

W ramach projektu EarthKAM Mission uczniowie z klasy 7a, 8a i 8b Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole mieli możliwość – za zgodą NASA - wykonania on–line na zajęciach informatyki zdjęć satelitarnych Ziemi z aparatu umieszczonego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (pol. MSK, ang. ISS). Zgłoszenia do projektu dokonał opiekun Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” – Michał Kazimierczak. Nazwa projektu – EarthKAM – oznacza: Earth Knowledge Acquired by Middle School Students. Inicjatorką tego projektu była dr fizyki Sally Ride - pierwsza amerykańska astronautka (1951-2012). Warto przypomnieć jej postać i uhonorować dokonania podczas obchodów tegorocznego Światowego Tygodnia Kosmosu, który zatytułowano „Women in Space”. To dzięki pomysłowi i pracy dr Sally Ride uczniowie z całego świata otrzymali możliwość wykonywania zdjęć z MSK.

Celem podjętego w szkole przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z programem STEAM przy wykorzystaniu najnowszych technologii informatycznych TIK. Nazwa STEAM oznacza: Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics. Tego typu projekt umożliwia uczestnikom odkrywanie i poznawanie piękna naszej Ziemi przy zastosowaniu wiedzy z obszaru nauk przyrodniczych i nowoczesnych technologii. Przypomnieć warto, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się wokół Ziemi z prędkością 28.000 km/h na wysokości 320-400km nad naszą planetą.

Na stację wysłaliśmy astronautom 221 zleceń wykonania zdjęć satelitarnych w różnych zakątkach naszej planety. Po sprawdzeniu prognozy pogody wybieraliśmy miejsca najbardziej nasłonecznione, ponieważ jedynie tam panują najlepsze warunki do fotografowania powierzchni Ziemi: przestrzeń jest otwarta i wolna od chmur. Choć nie brakowało niespodzianek, przysłano nam 189 udanych zdjęć z NASA. Wielką radością grupy i zwieńczeniem przedsięwzięcia jest szkolna wystawa, podczas której zaprezentowaliśmy najładniejsze nasze zdjęcia, włączając się w międzynarodowe i polskie obchody trwającego właśnie od 4 do 10 października 2021r. Światowego Tygodnia Kosmosu. W kontekście kolejnego przedsięwzięcia KMO „Kolska Wyspa” pragniemy wyrazić szczególną wdzięczność naszemu wielkiemu Mentorowi i Przyjacielowi Panu - Adamowi Ustynowiczowi – koordynatorowi World Space Week Polska.

Opiekunowie KMO „Kolska Wyspa”: Michał Kazimierczak, Jarosław Gałązka, dr Armand Budzianowski, Adam Wilk – PAF.

Paweł Komnata, kl. 8B

Mam na imię Paweł. Robiłem zdjęcia Australii. To było ciekawe doświadczenie. Nauczyłem się wielu rzeczy, np. obsługi programów pogodowych. Najciekawsze moje zdjęcia to skraj lądu i morza oraz morze, które mieniło się kolorami tęczy.

Wiktor Marszałek, kl. 8A

Najwięcej zdjęć robiłem w Afryce oraz Australii ze względu na ich wyjątkowy i piękny krajobraz, również z tego powodu, że panuje tam idealna pogoda na robienie zdjęć przez satelitę.

Natalia Czupryniak, kl. 8B
Pierwszy raz robiłam zdjęcia ze stacji kosmicznej. Najlepsze zdjęcie jakie wykonałam zostało zrobione w Meksyku. Było to ciekawe doświadczenie. Nauczyłam się między innymi obsługiwać różne programy pogodowe.

Źródłowww.earthkam.org

Tekst: Michał Kazimierczak