Spotkania z policjantami

W ostatnim czasie w naszej szkole odbyły się spotkania z dzielnicowym oraz funkcjonariuszem Zespołu Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole. Spotkania dotyczyły bezpieczeństwa dzieci. W klasach VII i VIII policjancji przeprowadzili pogadanki o zagrożeniach i odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Tematem pierwszego spotkania przeprowadzonego w klasach I-VIII było ,,Bezpieczeństwo dzieci – ostrzeżenie przed kontaktami z nieznajomymi osobami”. Funkcjonariusze uczulili uczniów na zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi w drodze do i ze szkoły, ostrzegali, by nie wsiadać do obcych samochodów, nie udzielać informacji o sobie. Poinformowali także o konieczności zgłaszania wszelkich niepokojących sytuacji rodzicom, bądź nauczycielom, pedagogowi szkolnemu, czy Policji.
Podczas kolejnego spotkania policjanci przeprowadzili pogadanki w klasach VII-VIII o zagrożeniach i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z najważniejszymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Podczas spotkania funkcjonariusz Zespołu Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji wyjaśnił, czym jest demoralizacja, jakie zjawiska jej dotyczą oraz jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie. Uświadomił młodzieży, jakie mogą być konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel dopalaczami, narkotykami. Omówił również możliwe środki wychowawcze stosowane przez Sąd.
W trakcie pogadanki poruszono temat bezpieczeństwa w Internecie oraz konsekwencji prawnych z niewłaściwego korzystania z Internetu (umieszczania obraźliwych wpisów, zdjęć na portalach społecznościowych, gróźb itp.). Poza tym dzielnicowy, pan P. Kowalski przypomniał uczniom o odpowiednim korzystaniu z telefonów komórkowych oraz systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ nie realizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego, wagary, ale i także picie alkoholu, palenie papierosów również podlegają postępowaniu przed sądem o demoralizację. Pouczył także o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych.
Te spotkania w dość dużym stopniu przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa oraz wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów.